ROK SZKOLNY 2017/2018

 

Eksperymentujemy… czyli nauka fizyki na wesoło

 

 13 kwietnia 2018 roku zorganizowałam dla uczniów klas siódmych i grupy projektowej z fizyki (z obu szkół podstawowych z Koniakowa) udział w niezwykłym pokazie eksperymentów z dziedziny fizyki, które miały miejsce w SP1 w Koniakowie. Na ten dzień zaprosiłam Gości – ekspertów Fabryki Kreatywności z Kęt, których misją jest zaprzyjaźnienie  i zachwycenie dzieci naukami ścisłymi.

 

Nasza sala lekcyjna na ten czas zamieniła się w małe laboratorium fizyczne, a młodzież mogła zobaczyć m.in. takie doświadczenia jak: kolorowe płomienie, płonącą rękę, znikające kolory, butelkę pożerającą jajo-balon, rosnące pianostworki, mini półkule magdeburskie  czy suchy lód w akcji. Doświadczenia były przeprowadzane w miłej i wesołej atmosferze. Zrobiło się kolorowo i wybuchowo. Sądzę, że dzieci były oczarowane eksperymentami, a na moment chętni uczestnicy sami zamienili się w Młodych Naukowców. Pokaz trwał godzinę lekcyjną i był dla wszystkich wspaniałą i niezapomnianą przygodą.

 

Druga część – warsztaty fizyczne były przewidziane dla uczniów uczęszczających na dodatkowe zajęcia unijne z fizyki. Dla nich Fabryka Kreatywności zorganizowała stanowiska laboratoryjne, przy których młodzież sama wykonywała eksperymenty zgodne z poleceniami instruktora. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom zagadnień z dziedziny hydrostatyki i aerostatyki, praw Newtona, sił panujących w przyrodzie czy mechaniki. Ponadto uczestnicy zobaczyli płonącą chusteczkę, lecz niespalającą się, chmurę uwięzioną w butelce, przemianę wody w sok z Gumijagód i Colę czy oddech Dżina. I tym razem było bardzo naukowo, pomysłowo, intrygująco i zabawnie.

 

Nadmienię, że takie zajęcia-warsztaty z fizyki z udziałem Fabryki Kreatywności były przeprowadzone wcześniej 21 marca br. w SP2 w Rastoce, podczas których młodzież wykonywała doświadczenia z dziedziny dynamiki, hydrostatyki, fal mechanicznych. Trudnym zadaniem dla uczniów okazały się balonowe szaszłyki czy bomby powietrzne, ale i tak nie zabrakło śmiesznych doświadczeń i poczucia humoru instruktorów. Młodzież mogła w przyjemnej atmosferze dokonywać wiele ciekawych odkryć. Wrażenia pozostały niezapomniane.  je

 

Na koniec podziękowania. W szczególności chciałabym złożyć je darczyńcom, którzy sfinalizowali zajęcia w obu szkołach podstawowych w Koniakowie, przyczyniając się jednocześnie do popularyzowania fizyki jako nauki, z którą obcujemy na co dzień. Bez Waszej pomocy drodzy Sponsorzy, nie udałoby się zorganizować darmowego udziału dzieci w naukowych pokazach i warsztatach. Serdecznie dziękuję.

 

mgr inż. Gizela Kubica

 ______________________________________

 

______________________________________________________________________________

 

 Gmina Istebna realizuje projekt "Zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości wczesnej edukacji w Gminie Istebna", którego celem jest zwiększenie kompetencji kluczowych 637 uczniów (314 CH, 323 DZ) poprzez stworzenie warunków poprawy jakości i efektywności nauczania, w wyniku realizacji zajęć dodatkowych, doposażenia 6 szkół oraz wsparcia 60 nauczycieli (48 K, 12 M), zgodnie z diagnozą przeprowadzoną w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Istebna, w okresie 12 miesięcy trwania projektu. Grupę docelową stanowią uczniowie szkół Gminy Istebna oraz nauczyciele prowadzący zajęcia. W ramach projektu przewidziano szereg zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, warsztaty rozwijające uzdolnienia oraz zajęcia specjalistyczne. Dodatkowo w ramach projektu powstaną pracownie przedmiotowe w szkołach osiągających słabsze wyniki. Projekt obejmie wsparciem 6 szkół podstawowych oraz 637 uczniów. Realizację przewidziano od VII 2017 roku do VI 2018 w szkołach w Gminie Istebna.

Wartość projektu: 1 228 033,32 zł

Wkład funduszy UE: 1 105 229,99 zł

_________________________________________________________________________________________

 

Ślubujemy! – uroczyste pasowanie na ucznia

 

            12 października uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Koniakowie złożyli uroczyste ślubowanie. W tym roku pasowania na ucznia dostąpiło 27-ro dzieci.

 

Nasi najmłodsi  uczniowie w tym wyjątkowym dniu  w strojach galowych, wyglądali bardzo uroczyście. Przejęci byli tym, że na sali obecni byli rodzice, dyrekcja szkoły, uczniowie i nauczyciele. Dzieci rozpoczęły uroczystość  występem artystycznym, w którym zaprezentowały swoje talenty, zdolności i tym samym wykazały się, że są gotowe stać się stuprocentowymi uczniami. Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej, którego dokonał dyrektor szkoły Andrzej Ryłko. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy otrzymał Akt Pasowania na Ucznia oraz róg obfitości. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci udały się na poczęstunek.

 

Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.

 

 

 

 wychowawczynie klas pierwszych

 

Nasi uczniowie na „Małopolskiej Nocy Naukowców”

„Małopolska Noc Naukowców” to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku we wrześniu w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród dzieci i dorosłych oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej. W tym roku „Małopolska Noc Naukowców” odbyła się 29 września. W  kilku miastach Małopolski można było w niecodzienny sposób zgłębiać tajniki m. in. takich dziedzin jak: chemia, fizyka i astronomia, geografia, matematyka i informatyka, biologia i medycyna, a także nauki humanistyczne, artystyczne, społeczne czy ekonomiczne.

W tegorocznej edycji nocy naukowców postanowili wziąć udział również uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1 i 2 w Koniakowie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce. W piątkowe popołudnie wraz z opiekunami p. Anną Kędzior, p. Damianem Polokiem oraz p. Katarzyną Legierską udali się do Krakowa na Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja. Tam mieli okazję przenieść się w niesamowity świat biologii i medycyny. Dzieci uczestniczyły zajęciach o różnorodnej tematyce, m.in.:

 • „Czy GMO zmieni świat?”, na których młodzi odkrywcy dowiedzieli się co to są rośliny modyfikowane genetycznie oraz jakie korzyści i zagrożenia niesie za sobą uprawa takich roślin.
 • „Czy metoda design thinking – metoda kreatywnego myślenia – zmieni świat?”, gdzie zamienili się w odkrywców poszukujących rozwiązań związanych z technologią i ochroną środowiska.
 • „Co nam mówią chromosomy?”, na tych zajęciach dzieci zapoznały się z budową, liczbą oraz identyfikacją chromosomów.
 • „Mikroświat produktów spożywczych” przybliżył młodym badaczom pojęcie drobnoustrojów i tego jakie jest ich znaczenie w produkcji spożywczej oraz zasady przygotowania preparatów mikroskopowych.

Ponadto w przerwach między zajęciami wszyscy uczestnicy „Małopolskiej Nocy Naukowców” mogli oglądać różne ekspozycje m.in. ekspozycje ryb krajowych i akwariowych, zwierzęta laboratoryjne wykorzystywane w nauce, ekspozycje na temat pasożytów oraz pokazy zwierząt egzotycznych.

Po nocy pełnej wrażeń poranek rozpoczął się od wizyty w plenerowym parku edukacyjnym – „Ogród Doświadczeń”. Tutaj uczniowie wesoło spędzili czas, łącząc zabawę z nauką. Uczestnicy wycieczki, pod kierunkiem przewodników, samodzielnie przeprowadzili kilkadziesiąt doświadczeń z różnych działów fizyki. Przyszli naukowcy mogli m.in. samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m oraz znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu. Ponadto dzieci przeprowadziły doświadczenia z optyki, mechaniki i hydrostatyki. Wszystkie te działania poprzez indywidualne doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych dzięki własnym zmysłom, miały na celu wyjaśnienie funkcjonowania otaczających nas zjawisk.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Krakowa, ponieważ pogoda dopisała, był to wyjątkowo przyjemny czas. Podczas spaceru po mieście uczniowie zwiedzili Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Bramę Floriańską i Kościół Świętego Józefa.

Podsumowując, nasi uczniowie byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawych lekcji i zgodnie stwierdzili, że chcieliby w przyszłości wrócić w to miejsce. W związku z tym mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się w magicznym Krakowie.

K.L.

ROK SZKOLNY 2016/2017

Z ŻYCIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1 W KONIAKOWIE

 

Bezpieczeństwo na drodze

   Uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Panowie policjanci z Komisariatu Policji w Wiśle aspirant Jarosław Wałach oraz aspirant Krzysztof Michalski przeprowadzili dla nich prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.

 Funkcjonariusze w czasie pogadanki przekazali uczniom podstawowe zasady ruchu drogowego, które pomogą im zapewnić bezpieczeństwo podczas pokonywania codziennej drogi do szkoły i domu. Panowie policjanci zachęcali do używania odblasków, podkreślając ich wielką rolę w bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Wśród tematów w obszarze bezpieczeństwa nie zabrakło również tematyki związanej z jazdą samochodem, zapinaniem pasów i używaniem fotelików przez dzieci dowożone.

Pierwszoklasiści przyswoili sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i przechodzenia przez jezdnię ćwicząc tę umiejętność na pobliskich pasach drogowych. Uczniowie ci biorą również udział w ogólnopolskim programie dotyczącym bezpieczeństwa „Akademia Bezpiecznego Puchatka”  pod patronatem Komendy Głównej Policji oraz Kuratorium Oświaty.

Dziękujemy funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Wiśle za współpracę oraz propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci.

 

                  mgr A. Polok, mgr Z. Kawulok

 Dzień Edukacji Narodowej w SP1 w Koniakowie.

 W dniu 13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr1 w Koniakowie odbył się z tej okazji uroczysty apel przygotowany przez klasę piątą pod opieką wychowawczyni mgr inż. Zuzanny Ptak.

 Na uroczystość zaproszeni zostali wszyscy emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi, którzy tradycyjnie każdego roku odwiedzają naszą szkołę w tym dniu.

 Uczniowie przygotowali kilka zabawnych scenek przeplatanych wierszami, piosenkami i baletem. Muzycznie młodzi artyści zostali przygotowani przez pana Zenona Knopka. Występ został przyjęty entuzjastycznie i można powiedzieć, że dzieci dały z siebie naprawdę wszystko.

 Po zakończeniu występu i odśpiewaniu „Sto lat” uczniowie klasy piątej wręczyli wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji oraz zaproszonym gościom smakowicie wyglądające muffinki upieczone i udekorowane przez mamę jednej z uczennic panią Barbarę Łupieżowiec, a sponsorowane przez Radę Rodziców. Następnie życzenia złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i wręczyli wszystkim po czerwonej róży. Na koniec głos zabrał Dyrektor Andrzej Ryłko, a po nim przedstawicielka Rady Rodziców pani Beata Muchorowska, która podziękowała nauczycielom za ich trud i na ręce pana Dyrektora złożyła przepiękny bukiet kwiatów.

 Zaproszeni goście wraz ze wszystkimi pracownikami szkoły udali się następnie na obiad do stołówki szkolnej. Deser w postaci pysznego tortu przygotowała Rada Rodziców

 Zuzanna Ptak

Pasowanie na ucznia

 13 października po raz kolejny świętowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie obchody Pasowania na Ucznia. Do braci uczniowskiej w tym roku szkolnym dołączyło 28 pierwszoklasistów. Część artystyczną przygotowali wychowawcy klas I – mgr Agata Polok i mgr Zuzanna Kawulok. Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni dyrekcja szkoły: mgr Andrzej Ryłko oraz mgr Alicja Kaczmarzyk, wychowawcy, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice uczniów.

      Podczas akademii uczniowie klas I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Wspaniałym programem artystycznym ukazali umiejętności wokalne i recytatorskie oraz udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole.

W obecności wszystkich zgromadzonych, dzieci odważnie złożyły ślubowanie na sztandar szkoły „(…) być dobrymi i uczciwymi

Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem sprawiać radość nauczycielom i rodzicom, uczyć się tego co piękne i mądre”. Pan dyrektor mgr Andrzej Ryłko dokonał aktu pasowania na ucznia, przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka „dużym piórem”, a wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy pasowania oraz upominki.

O święcie dzieci w szczególności pamiętali rodzice, którzy przybyli na uroczystość w licznym gronie. Zorganizowali oni dla swoich pociech słodki poczęstunek oraz zakupili „rogi obfitości” pełne niespodzianek.

Uroczystość zakończył pan dyrektor, który pogratulował pierwszakom ich występu oraz życzył samych szkolnych sukcesów.

Wychowawcy klas I

                                                      XXII KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

 

20 października 2016r. odbył się w naszej Szkole szkolny etap

XXII Konkursu Wiedzy Biblijnej, który w tym roku dotyczył

Ewangelii według świętego Mateusza.

Komisja w składzie: mgr Alicja Kaczmarzyk- wicedyrektor,

 Ilona Ligocka- pedagog szkolny oraz mgr Barbara Zowada- katechetka przeprowadziła eliminacje szkolne o godzinie 8.00 w sali nr 32.

 Do konkursu przystąpili uczniowie: Sikora Kinga kl 6b, Sikora Julia kl 5, Waszut Klaudia kl 4a, Czyż Kamila kl 4a, Fiedor Piotr kl 4a.

  Uczestnicy zdobyli następującą liczbę punktów: Sikora Kinga kl 6b- 39ptk, Sikora Julia kl 5- 31ptk, Waszut Klaudia kl 4a-24ptk, Fiedor Piotr kl 4a- 23 ptk, Czyż Kamila kl 4a-16ptk.

  Do etapu rejonowego, który odbędzie się 1 grudnia 2016 w Ustroniu zakwalifikowali się nastepujące uczennice:

Sikora Kinga kl 6b- 39ptk,

Sikora Julia kl 5- 31ptk

Życzymy powodzenia.                                                                             Katechetka: Barbara Zowada

 

 SZKOLNE SPOTKANIE Z KSIĘDZEM BISKUPEM PIOTREM GREGEREM

 W dniu 21.10.16r. do Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie przybył na spotkanie z uczniami i nauczycielami (SP1 i SP2) ksiądz biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej – Piotr Greger wraz z księdzem Sławomirem Zawadą i księdzem wikariuszem Grzegorzem Tomaszkiem. Uroczystość rozpoczęła się o 11:45 na sali gimnastycznej. Na początku spotkania biskup Piotr Greger został powitany w progach naszej szkoły, tradycyjnie – chlebem i solą. Później zabrał głos pan dyrektor Andrzej Ryłko, który serdecznie przywitał szanownych gości, a następnie zaprosił wszystkich na krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP1 pod czujnym okiem szkolnych katechetów – ks. Grzegorza Stencla i pani Barbary Zowady.

Uczniowie w kilku komentarzach mówionych gwarą wyrazili swoją radość ze spotkania. Ponadto nawiązując do ewangelicznego obrazu Dobrego Pasterza i Jego Owczarni, określili swoją tożsamość, a także poprosili biskupa o dobre słowo, które pomoże im godnie żyć. Całość spektaklu przeplatana była piosenkami religijnymi, które śpiewały wszystkie dzieci będące na sali gimnastycznej. Podczas śpiewu na gitarze akompaniamentował ksiądz Grzegorz, a na keyboardzie muzycznie towarzyszył pan Zenon Knopek. W ramach podziękowania za odwiedziny Jego Ekscelencja otrzymał na pamiątkę dzwonek pasterski, który ma przypominać biskupowi o dzieciach mieszkających w Koniakowie. Podczas rozmowy z uczniami ksiądz biskup podkreślał jak bardzo ważna jest nauka, która pomaga człowiekowi się rozwijać i zdobywać mądrość. Wspominał o krajach misyjnych, gdzie dzieci nie chodzą do szkoły, a najważniejszą lekcją jest umiejętność polowania, która pozwala ludziom przeżyć. Jego Ekscelencja bardzo mocno zaznaczył, że szkoła jest drugim domem, bo w niej dzieci spędzają sporo czasu. W związku z tym oprócz zdobywania wiedzy równie ważne jest zdobywanie dobrego wychowania, które przejawia się we właściwym zachowaniu. Całość spotkania zakończył pan dyrektor Andrzej Ryłko, który podziękował za te niezwykłe odwiedziny i poprosił o błogosławieństwo.

 Następnie odbyło się spotkanie biskupa z nauczycielami. W bardzo pogodnej atmosferze Jego Ekscelencja dzielił się swoim doświadczeniem związanym z pracą nauczycieli. Wspominał swoją mamę – polonistkę, którą bardzo ceni, więc podkreślał, że temat szkoły był mu znany od najmłodszych lat. Słowa księdza biskupa budziły nadzieję i zachęcały do bycia wymagającym nauczycielem. Po przemówieniu Jego Ekscelencji nastąpiła wymiana poglądów i doświadczeń, podczas której zebrani wyrazili szczególną troskę o edukację przyszłych pokoleń i zmiany, które niesie rzeczywistość. Na zakończenie spotkania biskup pobłogosławił nauczycieli i wpisał się do kroniki szkolnej.

 

Katechetka SP1 w Koniakowie
– Barbara Zowada

Spotkanie z autorem

            Dnia 26.10.2016 r. w SP 1 w Koniakowie odbyło się spotkanie uczniów klas I-IV z panem Waldemarem Cichoniem – autorem serii książek dla dzieci o kocie Cukierku. Spotkanie składało się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich pan Waldemar opowiadał dzieciom o swoim życiu i historii kota Cukierka oraz odpowiadał na pytania nurtujące uczniów. W drugiej części autor rozdawał autografy i pozował do zdjęć.

 

            Spotkanie z panem Waldemarem odkryło przed dziećmi nieznaną dotąd stronę magicznego świata książek. Dzięki niemu nie tylko mogli się dowiedzieć jak powstaje książka, ale również mogli zdobyć autograf na swojej własnej publikacji. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, wobec tego pozostaje nam mieć nadzieję, że to przedsięwzięcie przyczyni się do jeszcze większego wzrostu czytelnictwa wśród naszych dzieci.

Nauczyciele SP1 w Koniakowie

 

„Narodowe Czytanie” w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie

     „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Jej podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi napotrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W sobotę 3 września w kilkuset miejscach w całym kraju odbyła się piąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku do wspólnej lektury została wybrana powieść historyczna „Quo Vadis”Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci pisarza.

Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo i znajomość literatury narodowej. W poniedziałek 5 września uczniowie klas 5 i 6 wraz z nauczycielami spotkali się, aby wysłuchać fragmentów powieści. Zebranych przywitał pan dyrektor Andrzej Ryłko, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na konieczność propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz wytłumaczył istotę akcji. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentów powieści, które czytali: pan dyrektor Andrzej Ryłko, pani wicedyrektor Alicja Kaczmarzyk oraz nauczycielka języka polskiego pani Patrycja Bury. Dzieci miały możliwość wsłuchania się w historię o miłości Ligii i Winicjusza oraz sile wiary, która potrafi góry przenosić.

Nasza szkoła otrzymała list od Pana Prezydenta i pamiątkową pieczęć.

S. Michałek

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ DZIEŃ MISIA

25 listopada w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy uczeń mógł przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszaka. W szkole zaroiło się od maskotek i uśmiechniętych twarzy dzieciaków. Samorząd Uczniowski przygotował słodki upominek dla osób, które zaangażowały się w to wydarzenie. Wszystkie dzieci miały okazję zrobić sobie klasowe pamiątkowe zdjęcie wraz z Misiem.

                                                                                    Samorząd Uczniowski

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Z ŻYCIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

W KONIAKOWIE

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyło się spotkanie z panem Markiem Proboszem – aktorem rodem z Istebnej.  Razem z panem Markiem przybyła także jego mama, pani Franciszka Probosz. Na spotkanie zaproszona została również dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniakowie-Rastoce.

Samorząd Uczniowski przygotował krótki program artystyczny oraz wywiad, w którym pan Marek odpowiadał na pytania dotyczące aktorstwa,  opowiadał o blaskach i cieniach pracy aktora oraz o swoim życiu prywatnym.  Uczniowie chcieli też sprawdzić, jak dobrze zaproszony gość zna gwarę góralską. Okazało się, że zna ją bardzo dobrze, choć nie obyło się bez małych „wpadek”, które wywołały mnóstwo śmiechu. Na zakończenie chętnie rozdawał autografy. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, chcąc okazać aktorowi swoją wdzięczność za serdeczność i poświęcony czas, wręczyli mu drobny upominek.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze wywołało wiele pozytywnych przeżyć, emocji i wzruszeń.

Organizatorzy

„Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”,

        Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”, opracowanego przez TAURON Dystrybucja i Fundację TAURON. Z tej też okazji gościliśmy w naszej szkole pracowników firmy Tauron Dystrybucja S. A. Oddział w Bielsku - Białej. Celem spotkania była edukacja uczniów w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej.

Przedstawiciele firmy Tauron Dystrybucja przeprowadzili prelekcję dla wszystkich uczniów, gdzie w sposób fachowy i rzeczowy przedstawili temat bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej oraz udzielili odpowiedzi na pytania zadawane przez uczniów. Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał mały upominek, który ufundował TAURON Dystrybucja S.A.

Nasza szkoła otrzymała również certyfikat „Szkoły Bezpiecznej Energii” i została oznaczona na mapie certyfikowanych placówek na stronie internetowej programu.

Z. Kawulok

NOC FILMOWA W SZKOLE

Zazwyczaj w każdy piątek w SP 1 w Koniakowie uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy w godzinach popołudniowych lub podwieczornych kończą tygodniowy trud pracy i udają się do domów. Wtedy też w szkole nastaje cisza i spokój, i wszyscy rozpoczynają upragniony weekend. Jednak pewnego razu w piątek próżno było oczekiwać upragnionego spokoju. Wtedy po raz pierwszy udało się zorganizować "Noc Filmową". Bo jak się okazuje szkoła to nie tylko miejsce, w którym odbywają się tradycyjne lekcje. Oprócz tego można się też spotkać z nauczycielami i kolegami z ławki na wspólnym oglądaniu filmów.

 Organizatorem Nocy Filmowej w szkole był Samorząd Uczniowski. Podczas zabawy nad bezpieczeństwem uczniów czuwały opiekunki SU – p. Katarzyna Legierska oraz p. Barbara Zowada oraz inni nauczyciele: p. Alicja Kaczmarzyk, p. Zuzanna Kawulok i p. Damian Polok.

Ostatecznie noc z piątku na sobotę w szkole na oglądaniu filmów spędziło blisko 50 uczniów, których do przyjścia zachęciły ciekawość, prezentowane filmy, towarzystwo, no i oczywiście nietypowy sposób spędzenia nocy. 

Wydarzenie to zaczęło się o godzinie 18:00 w piątek i trwało do 9:00 rano w sobotę. Przedsięwzięcie rozpoczęło się od wspólnej organizacji i ustalenia zasad. Spanie w klasach wymagało odpowiedniego przygotowania, toteż nie zabrakło rozkładania śpiworów i materaców. Następnie wszyscy udali się na rozgrywki sportowe do sali gimnastycznej, po których bardzo zgłodnieli, więc kolacja zniknęła w mgnieniu oka.

Jednak głównym celem Nocy Filmowej było wspólne obejrzenie różnych produkcji filmowych. Nie zabrakło oczywiście pogawędek i dyskusji, a całości wydarzenia towarzyszyła miła atmosfera. Oglądanie filmów skończyło się około godziny 1 w nocy - wtedy nadszedł czas na długi sen. Jednak, niespodziewanie, nad ranem większość grupy się obudziła. Cóż... „kto rano wstaje temu Pan Bóg daje”. I tak oto po pysznym śniadaniu wszyscy rozeszli się do domów.

Noc filmowa była świetną okazją do wzajemnej integracji oraz miłego spędzenia czasu. Z pewnością uczestnikom pozostanie w pamięci wiele ciekawych wspomnień. Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować powtórkę imprezy, na którą liczą wszyscy uczniowie.

Organizatorzy

 

 

AUTYZM

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasza szkoła włączyła się w społeczną akcję „Zapal się na niebiesko”. Ma ona na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy z porozumiewaniem się, wyrażaniem uczuć oraz budowaniem relacji interpersonalnych. W tym celu też uczniowie wraz z nauczycielami ubrali się na niebiesko, by w ten sposób wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem.

W związku z tym do naszej szkoły przyjechali wraz z dziećmi przedstawiciele  Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Słoneczna Kraina” z Jaworzynki i przeprowadzili warsztaty, mające na celu podniesienie świadomości o autyzmie. Głównym celem prelekcji było uwrażliwienie odbiorców na dyskryminację i izolację, których doświadczają ludzie dotknięci autyzmem oraz ich najbliżsi. Dodatkowo wręczono nam niebieskie baloniki i odblaskowe opaski na rękę, więc cała szkoła rozświetliła się na niebiesko, ponieważ niebieski kolor jest wyrazem jedności z osobami z autyzmem.

 

BAL PRZEBIERAŃCÓW

Piękne przebrania i uśmiechy na twarzach dzieci królowały podczas tegorocznego balu karnawałowego w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie.

Zabawy dla dzieci przygotowali wychowawcy klas, a o oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki. Najpierw wszyscy zaprezentowali swoje stroje na wybiegu, a później dzieci tańczyły na parkiecie w rytm najnowszych i ponadczasowych hitów. Ponadto uczniowie brali również udział różnych w konkursach, za które otrzymywali słodkie upominki.

 Dobra zabawa oraz nieoceniona pomoc rodziców sprawiły, że ten dzień zpewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

 

KONKURS MIESZKAM W BESKIDACH

Międzynarodowy Konkurs "Mieszkam w Beskidach",  którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym „Gazety Żywieckiej”, został rozstrzygnięty! 12 kwietnia 2016 r. w Domu Narodowym w Cieszynie odbyło się uroczyste rozdanie nagród. W konkursie wzięło udział wielu uczestników z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, którzy godnie reprezentowali swoje szkoły i placówki kulturalno-oświatowe. W zmaganiach wzięły udział również dzieci ze szkół w Trójwsi m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej – Zaolziu, oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie.  Była to okazja, aby pokazać piękno naszej „Małej ojczyzny” – Trójwsi. Nasi artyści otrzymali następujące wyróżnienia:

 

 • Uczniowie SP nr 2 w Istebnej- Zaolziu:
  w kategorii Mama Tata i ja I miejsce zajął Michał Michałek, a II miejsce Mateusz Szpunar, w tej samej kategorii Natalia Zowada otrzymała wyróżnienie,w kategorii Makieta wyróżnienie otrzymali Klaudia Suszka oraz Piotr Bury.
 • Uczniowie SP nr 1 w Koniakowie:
  II miejsce w kategorii Formy przestrzenne zajęła Julia Fiedor, z kolei Julia Sikora otrzymała III miejsce w kategorii Rysunek, a wyróżnienie w kategorii Makieta otrzymał Konrad Porębski, II miejsce w kategorii Mama Tata i ja otrzymała Dominika Skurzok, a wyróżnieniem w tej samej kategorii został nagrodzony Mateusz Suszka.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej – Zaolziu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie pracowały pod nadzorem p. Zuzanny Kawulok.

Serdecznie dziękujemy małym artystom za okazany entuzjazm, zaangażowanie i propagowanie piękna terenów Trójwsi oraz za rozwijanie swoich talentów. Natomiast organizatorom konkursu dziękujemy za docenienie pracy naszych dzieci.


 KONKURS MIESZKAM W BESKIDACH

Międzynarodowy Konkurs "Mieszkam w Beskidach",  którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym „Gazety Żywieckiej”, został rozstrzygnięty! 12 kwietnia 2016 r. w Domu Narodowym w Cieszynie odbyło się uroczyste rozdanie nagród. W konkursie wzięło udział wielu uczestników z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, którzy godnie reprezentowali swoje szkoły i placówki kulturalno-oświatowe. W zmaganiach wzięły udział również dzieci ze szkół w Trójwsi m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej – Zaolziu, oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie.  Była to okazja, aby pokazać piękno naszej „Małej ojczyzny” – Trójwsi. Nasi artyści otrzymali następujące wyróżnienia:

 

 • Uczniowie SP nr 2 w Istebnej- Zaolziu:
  w kategorii Mama Tata i ja I miejsce zajął Michał Michałek, a II miejsce Mateusz Szpunar, w tej samej kategorii Natalia Zowada otrzymała wyróżnienie,w kategorii Makieta wyróżnienie otrzymali Klaudia Suszka oraz Piotr Bury.
 • Uczniowie SP nr 1 w Koniakowie:
  II miejsce w kategorii Formy przestrzenne zajęła Julia Fiedor, z kolei Julia Sikora otrzymała III miejsce w kategorii Rysunek, a wyróżnienie w kategorii Makieta otrzymał Konrad Porębski, II miejsce w kategorii Mama Tata i ja otrzymała Dominika Skurzok, a wyróżnieniem w tej samej kategorii został nagrodzony Mateusz Suszka.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej-Zaolziu oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie pracowały pod nadzorem p. Zuzanny Kawulok.

Serdecznie dziękujemy małym artystom za okazany entuzjazm, zaangażowanie i propagowanie piękna terenów Trójwsi oraz za rozwijanie swoich talentów. Natomiast organizatorom konkursu dziękujemy za docenienie pracy naszych dzieci.

Zuzanna Kawulok

 

 

KONKURS NA WIELKANOCNEGO BARANKA

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Katarzyna Legierska i p. Barbara Zowada wraz z panią z plastyki p. Zuzanną Kawulok ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie zaproponowały uczniom udział w szkolnym konkursie plastycznym  na „Wielkanocnego Baranka.”

 Efekt finalny konkursu przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorek. Wszyscy uczestnicy konkursu wykonali przepiękne prace, dobierając odpowiednie techniki do tematu. Widać było ogrom czasu i trud włożony w projektowanie każdego dzieła. Na konkurs dostarczono wiele pięknych baranków, które uczniowie wykonali przy pomocy osoby dorosłej lub samodzielnie. Nagrodzono następujące osoby:

 

Klasy 0 –III

I miejsce Alicja Heczko klasa IIa

II miejsce Eliza Kawulok klasa I a

III miejsce Katarzyna Muchorowska IIb oraz Katzrzyna Bielesz Ib

 

Klasy IV – VI

I miejsce Martyna Czepczor IV

II miejsce Dominika Skurzok klasa Vb

III miejsce Kinga Sikora klasa Vb oraz Mikołaj Polok klasa VI a

 

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. Jednocześnie zachęcamy uczniów do  udziału w innych konkursach i przedsięwzięciach organizowanych w szkole. Zaangażowanie, poświęcenie i serce, jakie wkłada się w swoje prace zawsze zostają docenione, więc warto poszerzać swoje horyzonty i rozwijać własne zdolności.

Organizatorki konkursu

 

Rok szkolny 2015/2016

Bezpieczeństwo na drodze

 Uczniowie klas I - III oraz oddział Przedszkolny i grupa „0” Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Pan policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie aspirant sztabowy pan Grzegorz Hanzel  przeprowadził dla nich prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa na drodze.

Funkcjonariusz w czasie pogadanki przekazał uczniom podstawowe zasady ruchu drogowego, które pomogą im zapewnić bezpieczeństwo podczas pokonywania codziennej drogi do szkoły i domu oraz promował bezpieczne zachowania na drodze przedstawiając projekcje multimedialne. Pan policjant zachęcał do używania odblasków, podkreślając ich wielką rolę w bezpiecznym poruszaniu się po drogach, jednocześnie przypominając o ich obowiązkowym posiadaniu poza obszarem zabudowanym oraz po zmroku.

Wśród tematów w obszarze bezpieczeństwa nie zabrakło również tematyki związanej z jazdą samochodem, zapinaniem pasów i używaniem fotelików przez dzieci dojeżdżających.

Uczniowie klas I przyswoili sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i przechodzenia przez jezdnię ćwicząc tę umiejętność na pobliskich pasach drogowych.  Uczniowie ci biorą również udział w ogólnopolskim programie dotyczącym bezpieczeństwa „ Klub Bezpiecznego Puchatka”  pod patronatem Komendy Głównej Policji oraz Kuratorium Oświaty.

Dziękujemy funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie za współpracę oraz propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci.

 

 

Pedagodzy szkolni Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie

mgr A. Kaczmarzyk, mgr Z. Kawulok

 

Dzień Nauczyciela i Pasowanie na Ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie

14 października uczciliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela oraz byliśmy świadkami Pasowania na Ucznia kolejnego rocznika pierwszoklasistów.

 Bohaterami pierwszej części uroczystości byli nasi milusińscy czyli dzieci z klas pierwszych. Do tego wydarzenia pierwszaki przygotowywały się od początku września, z każdym nowym dniem poznawały swoje prawa i obowiązki, a także zapoznawały się z zasadami zachowania obowiązującymi w szkole. Na akademii dzieci zaprezentowały swoje liczne talenty śpiewając, tańcząc i recytując wiersze. Po programie artystycznym, w podniosłej atmosferze pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę „być dobrymi i uczciwymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem sprawiać radość nauczycielom i rodzicom, uczyć się tego co piękne i mądre”. Następnie pan dyrektor dokonał aktu pasowania na ucznia, a wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy i upominki.

Druga część uroczystości poświęcona była nauczycielom i pracownikom szkoły. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas drugich i trzecich wraz z wychowawczyniami. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki oraz złożyły życzenia wszystkim osobom związanym z oświatą. Akademię zakończył gościnny występ kapeli góralskiej z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie, uświetniając ten wyjątkowy dzień swym śpiewem i regionalną muzyką. Następnie przedstawiciele Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego złożyli na ręce Dyrekcji Szkoły kwiaty i życzenia. Uroczystość zakończył pan dyrektor Andrzej Ryłko, który jeszcze raz przyjął serdecznie pierwszoklasistów oraz złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły najlepsze życzenia.

To był kolejny niezapomniany dzień w naszej szkole. Wobec tego pierwszakom życzymy samych szkolnych sukcesów, a wszystkim pracownikom oświaty radości z wykonywanego zawodu i uśmiechu na co dzień.

 

Katarzyna Legierska

 

Rok szkolny 2014/2015 

DZIEŃ OTWARTY W SP 1 W KONIAKOWIE

            W pierwszy dzień wiosny w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie odbył się Dzień Otwarty. Była to pierwsza tego typu impreza w szkole. Pozwoliła ona na bezpośredni kontakt rodziców z nauczycielami i uczniami oraz wymianę poglądów.

Na początku dyrektor szkoły mgr Andrzej Ryłko powitał wszystkich przybyłych gości i zaprosił ich na kawę i słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr1 w Koniakowie oraz pracowników obsługi szkoły. Wśród zaproszonych gości oczywiście nie zabrakło zainteresowanych tematem rodziców, a także delegatów instytucji. Obecnością zaszczycili nas min.    p. Henryk Gazurek – wicewójt Gminy Istebna, p. Jan Gazur – przewodniczący Rady Gminy Istebna,    p. Jacek Szczotka – wizytator Kuratorium Oświaty w Bielsku – Białej, p. Bolesław Haratyk – prezes OSP w Koniakowie, p. Lucyna Legierska – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Cieszynie, p. Monika Kukuczka – dyrektor SP nr 2 w Koniakowie, p. Aleksandra Kubas – dyrektor prywatnego przedszkola „ Miglanc” w Koniakowie, p. Marek Brałkowski – wicedyrektor Zespołu Szkół w Rajczy, p. Beata Muchorowska – przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 1 w Koniakowie,    p. Lucyna Legierska – skarbnik Rady Rodziców.

Następnie odbyła się prelekcja dotycząca rekrutacji do oddziałów przedszkolnych oraz klasy I w roku szkolnym 2014/2015, wygłoszona przez panią pedagog mgr Alicję Kaczmarzyk. Głos w tej sprawie zabrała również dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Cieszynie mgr Lucyna Legierska. Dyskusja jaka wywiązała się po prezentacji, świadczy o sporym zainteresowaniu tematem. Spotkanie to pozwoliło na ponowne zanalizowanie tego zagadnienia.

Kolejną atrakcją było zaprezentowanie tzw. kół zainteresowań uczniów. Na wystawie goście mogli podziwiać sukcesy uczniów, oglądając dyplomy i osiągnięcia zdobyte w różnych dziedzinach. Ekspozycję uatrakcyjniły stoiska prezentujące pozaszkolne zainteresowania i hobby dzieci, m.in. sporty zimowe, naukę gry na instrumentach i różnego rodzaju kolekcje. Pokazano także gazetkę szkolną  pt. „Wyspa Stasia”, redagowaną w naszej szkole od grudnia 2013 r.

Gwoździem programu było przedstawienie pt. „Calineczka”, w wykonaniu uczniów klas IV, pod kierunkiem pań: mgr Patrycji Bury i mgr Zuzanny Kawulok. Natomiast w  przygotowaniu pięknych i barwnych dekoracji oraz strojów dla małych aktorów pomogły także panie: mgr Janina Bury oraz mgr Agata Polok. Spektakl wszystkim bardzo się podobał,  zarówno dorosłym, jak i uczniom i przedszkolaczkom naszej szkoły, a także zaproszonym maluchom z Przedszkola „ Miglanc”

Później pozostało już tylko zwiedzanie szkoły, podczas którego pan dyrektor odpowiadał na wszystkie pojawiające się pytania. Goście mogli przechadzać się po klasach, zobaczyć ich wyposażenie,  pomoce dydaktyczne i różne kąciki tematyczne, a także podziwiać gazetki klasowe.  Następnie pan dyrektor uroczyście zakończył Dzień Otwarty i wspólnie z nauczycielami i przybyłymi gośćmi wyraził nadzieję na wpisanie się na stałe tej imprezy w harmonogram życia szkoły.

                                                                                   Wychowawczynie klas IV Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie

_________________________________________________________________________________________

Konkurs biblijny „Jonasz”

 

 W dniu 25 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie po raz kolejny odbył się rejonowy etap XVII Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz" 2014. Na samym początku Pan Dyrektor Andrzej Ryłko przywitał wszystkich przybyłych uczestników konkursu, a także ich opiekunów. Zostały omówione zasady konkursu, a następnie wszyscy wspólnie odmówili modlitwę "Ojcze Nasz". Katecheci otrzymali w zapieczętowanych kopertach arkusze pytań, które rozdali uczniom. Po upływie 45 minut, dzieci zostały zaproszone na poczęstunek, który ufundowała Dyrekcja Szkoły i Rada Rodziców z Koniakowa.

 

W tym roku uczestnicy musieli wykazać się znajomością Ewangelii napisanej według świętego Mateusza. Po szkolnych eliminacjach, które odbyły się w styczniu, do dalszej części konkursu dostało się 23 uczniów z całej Trójwsi.

 

W grupie pierwszej (klasy III i IV) startowało 11 osób, ale do finału przeszło tylko trzech uczestników: siostry bliźniaczki Julia Czulak i Natalia Czulak – uczennice klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie oraz Samuel Rabin – uczeń klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniakowie Rastoce.

 

W grupie drugiej (klasy V i VI) z grona 11 uczestników do finału zakwalifikowało się dziewięciu konkursowiczów:
- trzech uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie: Miłosz Suszka kl. VI, Zuzanna Kilian kl. V i Hubert Legierski kl. V;

 

- trzech uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Istebnej: Jan Juroszek kl. V, Dominika Waszut kl. V i Dorota Zembik kl. V;

 

- Adam Małyjurek kl. V ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce Zapasiekach;

 

- Krzysztof  Dymarek kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej Zaolziu;

 

- Legierska Julia kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniakowie Rastoce.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, ponieważ pytania na tym etapie były bardzo trudne. Spróbujcie sami odpowiedzieć na następujące, konkursowe pytania:

 

- Do kogo posłał Pan Jezus uzdrowionego trędowatego? Mt 8,4

 

- O co prosiła matka synów Zebedeusza? Mt 20,21

 

- Kto przybył do Salomona aby słuchać jego mądrości? Mt 12,42

 

- W jakim mieście Pan Jezus nie uczynił wiele cudów z powodu braku wiary ludzi? Mt 13,58

 

- Podaj imiona apostołów, którzy byli braćmi (dwie pary rodzeństwa) Mt 4,18-21

 

- Co Pan Jezus kazał zrobić trędowatemu (3 czynności)? Mt 8,4

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie się i za wspaniałą atmosferę podczas trwania konkursu. Dziękujemy katechetom: pani Barbarze Mojeścik z Istebnej, pani Barbarze Michałek z Jaworzynki, pani Agnieszce Siąkale z Zaolzia, pani Elżbiecie Waszut z Koniakowa Rastoki za zaangażowanie się w konkurs oraz rodzicom za mobilizację swych dzieci do poszerzania wiedzy biblijnej.

 

Do zobaczenia w finale, który czeka nas 6 maja 2014 w Bielsku- Białej.

Katecheta Barbara Zowada

______________________________________________

 

Bal Karnawałowy SP 1 w Koniakowie

 

    Bajeczne przebrania, malowane buzie i szczere uśmiechy na twarzach dzieci – tak pokrótce można opisać bal karnawałowy, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie.

 

   Zabawa, którą wraz z wychowawcami klas poprowadził pan Zenon Knopek jest już tradycją. Na początku wszyscy na chwilę przenieśli się do świata mody, prezentując swoje stroje podczas spaceru "po wybiegu". Później dzieci tańczyły na parkiecie w rytm takich hitów jak: „Bałkanica” czy „My Słowianie”, nie zabrakło również tradycyjnych „Kaczuszek” i innych starych przebojów. Ponadto dzieci brały udział w różnych konkursach, za które otrzymywały słodkie upominki.

 

    Dobra zabawa oraz nieoceniona pomoc rodziców – którzy zapewnili swoim dzieciom poczęstunek – sprawiły, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów.

                                                                                     K. Legierska

Zapraszamy do galerii...

              -----------------------------------------------------------------------      

 

Szkolne kolędowanie w Koniakowie

W piątek 20 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie już od rana panowała świąteczna atmosfera. Wspólne kolędowanie odbyło się w przystrojonej świątecznie sali gimnastycznej. W towarzystwie gości: pana Józefa Poloka – Dyrektora OPP w Koniakowie oraz rodziców, rozpoczęło się kolędowanie. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z zerówki, następnie pojawili się, zaproszeni przez dyrektora szkoły pana Andrzeja Ryłko, kolędnicy z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. Panie Aleksandra Lipowska i Urszula Gruszka wraz z kapelą oraz towarzyszącymi im dziećmi złożyli tradycyjne "powiynszowanie" i zaprosili do wspólnego śpiewania góralskich pastorałek i kolęd. Salę gimnastyczną wypełniły dźwięki skrzypiec, kontrabasu, heligonki i prawie anielskich głosów dzieci. Nie obyło się także bez śpiewu współczesnych piosenek o Bożym Narodzeniu przy akompaniamencie pana Zenona Knopka (keybord) i ks.Grzegorza Stencla (gitara).

Ważnym momentem tego spotkania było rozstrzygnięcie świątecznych konkusów i wręczenie nagród. Uczniowie Samorządu  Szkolnego wraz z panią Katarzyną Legierską i panią Barbarą Zowadą zorganizowali konkurs na „Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”. Pojawiło się 18 wspaniałych prac. Pierwsze miejsce w młodszej grupie ( klasy I-III) otrzymał Karol Rabin z klasy Ib, drugie miejsce zajęła Karolina Rabin z klasy II, a trzecie miejsce przypadło w udziale Radosławowi Wójcickiemu także z klasy II.  W starszej grupie (klasy IV- VI) pierwsze miejsce zdobyła Martyna Legierska z klasy IVa, drugie miejsce otrzymała Zuzanna Kilian Va, trzecie miejsce zdobył Paweł Kukuczka z klasy Vb.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

Organizatorkami drugiego konkursu na Najpiękniejszę Bombkę Świąteczną były panie: Zuzanna Kawulok i Wioleta Strokosz, pracujące w świetlicy szkolnej. W grupie młodszej pierwsze miejsce zdobyła Kinga Kukuczka kl IIIb, drugie Karol Rabin kl Ib, trzecie Konrad Porębski kl II. W grupie starszej pierwsze miejsce zdobył Mateusz Kukuczka kl Va, drugie Ewelina Legierska kl IV b, trzecie Zuzanna Motyka kl Va.

Ponadto pan dyrektor Andrzej Ryłko złożył gratulacje uczniowi, Mikołajowi Polokowi z klasy IVa, który zdobył drugą nagrodę w wojewódzkim konkursie plastycznym na „Kartkę Bożonarodzeniową lub Noworoczną”.

Kończąc uroczystość kolędowania, pan dyrektor Andrzej Ryłko wraz z dyrektorem Ogniska Pracy Pozaszkolnej panem Józefem Polokiem, złożyli świąteczne życzenia wszystkim uczniom, rodzicom, gościom i pracownikom szkoły. Po zakończeniu kolędowania uczniowie udali się na zajęcia lekcyjne oraz na  klasowe spotkania wigilijne

Opiekun Samorządu Uczniowskiego – Barbara Zowada

Zapraszamy do galerii...

___________________________________________________________

 

12 grudnia 2013 r. w  Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie obyło się spotkanie uczniów klas młodszych i starszych z wolontariuszkami Stowarzyszenia VIDES. Wolontariat ten jest Międzynarodowym Stowarzyszeniem z siedzibą we Włoszech, który opiera się na salezjańskim systemie wychowawczym.  Jego głównym celem jest obrona praw człowieka, szczególnie dzieci, kobiet i młodzieży. Wolontariat VIDES działa na terenie Gminy Istebna od 2006 roku. Jego głównym działaniem jest organizacja czasu wolnego dzieciom podczas wakacji i w czasie roku szkolnego.

Zaproszone panie  podzieliły się  swoim doświadczeniem w wolontariacie  lokalnym i zagranicznym. Opowiedziały jak przygotowują akcje wakacyjne i co się dzieje podczas tych spotkań. Również dzieci z naszej szkoły biorą w nich udział.

Jednak głównym celem spotkania było przedstawienie sytuacji dzieci w dalekiej Afryce. Wolontariuszki przybliżyły sytuację najmniejszych na przykładzie pracy z dziećmi w Bafii w Kamerunie, gdzie dwukrotnie było im dane być, oddając się służbie dzieciom. Prelekcję wolontariuszek dopełniły pytania dzieci dotyczące tego trudnego tematu.  Rozmowy te przybliżyły uczniom trudną sytuację dzieci w Afryce, a także pojęcie i sens bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka.  Był to wstęp do  przygotowań   dzieci do Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „ Mój Szkolny Kolega z Misji”, w którym wezmą udział.

Spotkanie naszych uczniów w wolontariuszkami było możliwe dzięki życzliwości oraz gościnności Dyrektora Szkoły pana Andrzeja Ryłko.

 

Zuzanna Kawulok

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGLOŚCI

 

W dniu 12 listopada 2013r w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez klasy piąte wraz z wychowawczyniami –

 

p.Barbarę Bury i p.Zuzannę Ptak.

 

Uczniowie przedstawili scenkę, podczas której rozmawiając o czasach zaborów jednocześnie wykonywali gazetkę poświęconą tym wydarzeniom. Na gazetce umieszczone zostały symbole narodowe oraz najważniejsze hasła i daty kojarzące się z walką o niepodległość. Scenka przeplatana była wierszami oraz piosenkami o tematyce patriotycznej.

 

 

Muzycznie uczniowie zostali przygotowani przez p. Zenona Knopka, który akompaniował dzieciom podczas występu.

 

 

Mogliśmy wysłuchać m. in. takich piosenek jak: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Piechota”, „Rota”, „Jak długo na Wawelu…”, a także solowych popisów uczennic (Marysi Krężelok, Zosi Kukuczki, Sabiny Matuszny i Wiktorii Legierskiej) w piosence „Rozkwitały pęki białych róż”. Solistkom na skrzypcach przygrywała uczennica Kinga Zawada.

 

Gośćmi specjalnymi byli zaproszeni uczniowie z klas 4-6 SP nr 2 w Koniakowie Rastoce wraz z opiekunami. Specjalnie na tę okazję mieli oni przypięte biało-czerwone kotyliony, które wykonali samodzielnie.

 

Występ był bardzo udany, chyba wszystkim się podobał, niektórych nawet wzruszył i na pewno zostanie na długo w naszej pamięci. Apele takie niewątpliwie przyczyniają się do rozwijania w młodych ludziach poczucia przynależności narodowej i patriotyzmu.

 

                                                                                     Zuzanna Ptak, Barbara Bury

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

     W poniedziałek 14 października 2013 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaproszeni zostali nauczyciele uczący i emerytowani, pracownicy administracji i obsługi szkoły jak również przedstawiciele Rady Rodziców.

 

     Przybyli goście spędzili poniedziałkowe przedpołudnie w miłej i radosnej atmosferze. Klasy czwarte przygotowały bowiem krótkie przedstawienie artystyczne oraz humorystyczny pokaz mody nauczycielskiej, a pan Dyrektor złożył wszystkim zebranym serdeczne życzenia. Śpiewem i regionalną muzyką uroczystość uświetniła kapela z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie w składzie: Aleksandra Lipowska, Janina Juroszek, Marzena Suszka, Bartłomiej Rybka, Euzebiusz Jasiński oraz gościnnie Zbigniew Soból. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia oraz wręczyli drobny upominek wszystkim pracownikom szkoły. Zwieńczeniem obchodów święta był poczęstunek przy kawie oraz możliwość spotkania i rozmowy.

Barbara Zowada, Barbara Bury

 

_______________________________________________________

 

BEZPIECZEŃSTWO WAŻNE JEST!!!

 

W ramach  programu BEZPIECZNA DROGA DO I ZE SZKOŁY w dniu 22 października 2013 roku w Szkole Podstawowej nr1 w Koniakowie odbyło się spotkanie funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Żywcu z wszystkimi uczniami naszej placówki.

Głównym celem spotkania i przeprowadzonych w jego trakcie zajęć, było poruszenie zagadnień bezpieczeństwa oraz przybliżenie uczniom tematyki funkcjonowania służb mundurowych.

Przedstawiciele SG przypomnieli uczniom o odpowiednim zachowaniu bezpieczeństwa w szkole i w domu, jak również bezpiecznym poruszaniu się na jezdni. Podczas spotkania funkcjonariusze omówili strukturę i zadania Straży Granicznej, a także przedsięwzięcia jakie podejmuje Straż Graniczna na rzecz bezpieczeństwa Państwa. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się pokaz sprzętu używanego w codziennej służbie Straży Granicznej, który uczniowie mogli obejrzeć i dotknąć. Ważnym elementem spotkania okazał się pokaz odpowiedniego zachowania się i reakcji na atak psa.

         Na zakończenie spotkania dzieci złożyły gościom ze Straży Granicznej podziękowania oraz wręczyły pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela szkoły”.

 Miła atmosfera i kompetentne przekazanie wiedzy w określonym zakresie wpłynęło na duże zainteresowanie wszystkich uczniów oraz nauczycieli.

 

Pedagog SP nr1 w Koniakowie

mgr Alicja Kaczmarzyk

 

Zapraszamy do galerii…

______________________________________________________________________

 

Wywiad

uczniów kl. V z panią Jolantą Juroszek,
która odbywała  praktyki u nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej -

pani Haliny Legierskiej

Wywiad przeprowadzono w dniu 26 września 2013r.

 

- Jak ma Pani na imię?
- Mam na imię Jolanta.

- Skąd Pani do nas przyjechała?
- Jestem z Koniakowa.

- Na jakiej uczelni Pani studiuje?
-
Studiuję na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

- Czy lubi Pani pracę z dziećmi?
-
Tak lubię pracę z dziećmi.

- Na którym roku studiów Pani jest?
-
Jestem na trzecim roku studiów.

- Jaką ma Pani specjalizację nauczania?
-
Moja specjalizacja to zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne.

- Czy nasza szkoła się Pani podoba?
-
Bardzo się mi podoba.

- Od kiedy Pani przebywa u nas?
- Przebywam w waszej szkole od drugiego września.

- Czy uprawia Pani jakiś sport?
- Tak, jeżdżę na rowerze i biegam.

- Kiedy Pani ma urodziny?
Mam urodziny 30 czerwca.

- Jaki jest Pani ulubiony zespół muzyczny?
- Nie mam ulubionego zespołu muzycznego.

- Czy czyta Pani książki?
-
Tak, bardzo lubię czytać książki.

- Czy zamierza się Pani zaszczepić przeciwko grypie?
- Nie, nie zamierzam się zaszczepić przeciwko grypie.

- Czy boi się Pani dentysty?
-
Kiedyś się bałam, ale już się nie boję.

- O której godzinie przeważnie Pani wstaje w weekendy?
- W weekendy wstaje około godz. 9.00.

-  Czy ma Pani konto na facebooku?
- Mam konto na facebooku.

- Kto jest dla Pani najważniejszy na świecie?
-
Dla mnie najważniejsza na świecie jest rodzina.

- Jakie jest Pani marzenie?
-
Moim marzeniem jest założenie szczęśliwej rodziny.

 

- Gdzie odnajduje Pani radość życia?
-
Radość życia odnajduję podczas czytania książek, w zabawie z dziećmi i w spotkaniach rodzinnych.

- Proszę wymienić imiona rodzeństwa.
-
Wioletta, Rafał, Dariusz, Karolina i Kamila.

- Co chciałaby Pani powiedzieć wszystkim uczniom naszej szkoły?
- Życzę uczniom, żeby jak najwcześniej zaczęli doceniać to, ile tutaj zdobywają mądrości i dobra.  Sama chodziłam do tej szkoły, bardzo ją cenię i miło wspominam klasę, wychowawców i całe grono pedagogiczne.

- Co Pani chciałaby powiedzieć nauczycielom naszej szkoły?
-
Bardzo doceniam to, co nauczyciele robią dla uczniów i szkoły. Podziwiam ich za cierpliwość i dobroć, która okazują dzieciom.

 


Wywiad przeprowadziły uczennice: Julia Legierska klasa Vb, Faustyna Gwarek klasa Vb i Laura Legierska klasa Vb

 

Wywiad

uczniów kl. IV i V z panem Michałem Ryłko,

który odbywał  praktyki u katechety

- pani Barbary Zowada

 

Wywiad przeprowadzono w dniu 26 września 2013r.

 

 

- Jak ma Pan na imię? (co ono znaczy?)

- Mam na imię Michał, na drugie mam Wojciech. To są dwa moje imiona, które są dla mnie bardzo cenne. Imię Michał znaczy: któż jak Bóg, to jest imię Archanioła, pierwszego anioła.

 

- Ile ma Pan lat? Skąd Pan jest?
- Mam 22 lata, jestem z Rajczy.

 

- Co uważa Pan za najważniejsze w życiu?

- Najważniejsze w życiu jest szukanie prawdy. Szukanie prawdy to jest zawsze szukanie Pana Boga.

 

- Na jakiej uczelni Pan studiuje?

- Studiuję na dwóch uczelniach, obie są w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiuję na Wydziale Prawa, a na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II studiuję na Wydziale Teologii.

 

- Na którym roku studiów Pan jest?

-To jest trochę skomplikowane pytanie. Na teologii jestem na roku czwartym, natomiast na prawie mam łączony drugi i trzeci rok.

 

- Co lubi Pan robić w wolnym czasie?

- W wolnym czasie najbardziej lubię chodzić po górach.

 

- Jakie zwierzęta Pan lubi?

- Lubię najbardziej psy. Wydaje mi się, że psy są takie wierne i przywiązują się do człowieka. Sam też mam psa japońskiej rasy akita. Ma na imię Haczko.

 

- Jak się podoba Panu nasza szkoła?

- Bardzo podoba mi się w Waszej szkole. Przede wszystkim to, że klasy są fajnie i tematycznie przygotowane do konkretnego przedmiotu. Tak samo i nastawienie uczniów i nauczycieli jest takie bardzo ciepłe. Wszyscy mnie tu przyjęli bardzo ciepło. Bardzo szybko się tu odnalazłem, pomogli mi w tym. Uważam, że tutaj w Koniakowie jest atmosfera bardzo taka rodzinna. Żyjecie tak ze sobą bardzo dobrze, bardzo blisko i też jesteście blisko Pana Boga.

 

- Jakie jest Pana marzenie?

- Myślę, że to jest po prostu: być szczęśliwym człowiekiem, czyli w życiu robić coś takiego, żeby to przynosiło szczęście, czyli robić coś dobrego.

 

- Który człowiek jest dla Pana wzorem?

- Myślę, że mam dużo takich wzorów. Na pewno to jest wielu wybitnych ludzi, których podziwiam, ale największym wzorem dla mnie jest mój ojciec Andrzej, dyrektor Waszej szkoły. To jest człowiek, który wszystkiego mnie nauczył. Jest moim prawdziwym przyjacielem. Jest wzorem postępowania i podejmowania decyzji, wyborów w życiu.

 

- Co Pan chce robić w przyszłości?

- W przyszłości chciałbym zostać na pewno i prawnikiem i teologiem. Co mi przyniesie życie po skończeniu tych studiów jeszcze nie wiem, ale moim marzeniem byłaby praca na uczelni, może też w szkole.

 

- Co Pan robi w wolnym czasie?

- To jest dobre pytanie. Gdy mam wolny czas, żeby się gdzieś wyrwać to chodzę po górach, ale też bardzo lubię czytać książki. Oboje moi rodzice są z wykształcenia bibliotekarzami. Po nich chyba przejąłem to zainteresowanie. Lubię też spędzać czas z najbliższymi, poznawać świat.

 

- Ile w ciągu miesiąca czyta Pan książek?

- Oj, chyba nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo to zależy jakie książki i jakiej grubości. Bardzo lubię opowieści takie, które były lekturą w czasie lat szkolnych. Teraz na przykład „Don Kichot” sobie czytam. Najbardziej lubię  dzieła Sienkiewicza. Ponieważ nie zawsze mam czas czytać te książki, dlatego najczęściej słucham ich w formie audiobooka.

 

- Jaki jest Pana ulubiony zespół muzyczny?

- Dość trudne pytanie mi zadaliście. Najbardziej lubię muzykę klasyczną, jazz i blues. Natomiast nie mam jakiegoś swojego, ulubionego wykonawcy. Wszystkich słucham chętnie.

 

- Czy lubi Pan tańczyć?

- To jest tak: ja nigdy nie umiałem tańczyć, ale że moja dziewczyna świetnie tańczy i jest po szkole tańca, to bardzo lubię z nią tańczyć.

 

- Czy był Pan kiedykolwiek w szpitalu jako pacjent?

- Kiedyś byłem w szpitalu. Byłem chyba w piątej albo szóstej klasie. Miałem wycinane na plecach takie znamię, ale bardzo nie lubię szpitali.

 

- O której godzinie wstaje Pan rano?

- Jak tutaj do Was jeżdżę to muszę wstać tak o 6 rano. Lubię chodzić sobie rano na Mszę św.

 

- Proszę wymienić trzy ulubione marki samochodów.

- To może tak: mamy jedno Reno w domu, czyli to będzie RENO. No prawo jeździć uczyłem się na Toyocie, czyli to będzie TOYTA. Dobrze wspominam malucha, którego mieliśmy przez długie lata, to niech będzie FIAT.

 

- Czy ma Pan konto na Facebooku?

-Tak, mam konto na Facebooku. Bardzo proszę o wysłanie zaproszeń.

 

- W jakim dniu tygodnia Pan się urodził?

- Wiesz, że nawet nie wiem. Chyba to był wtorek albo czwartek, ale nie jestem pewien. Musiałbym zapytać się mamy.

 

- Kim jest dla Pana Jezus Chrystus?

- Jest moim przyjacielem.

 

- Jaki był Pana ulubiony przedmiot w szkole?

- Moim ulubionym przedmiotem w szkole była przez długi czas historia, również język polski, bardziej te humanistyczne przedmioty. Natomiast teraz na studiach jest to prawo karne, prawo bankowe. Na teologii jest to historia Kościoła. To mnie najbardziej interesuje.

 

- Co chciałby Pan powiedzieć uczniom naszej szkoły?

- Chciałbym Wam bardzo podziękować za te trzy tygodnie, które mogłem z Wami spędzić. Przede wszystkim chciałbym Wam powiedzieć, że jesteście naprawdę świetnymi dzieciakami.

 

- Co chciałby Pan powiedzieć nauczycielom tej szkoły?

- Chciałbym wszystkim serdecznie podziękować, zwłaszcza Pani Basi, która była opiekunką moich praktyk. Bardzo się cieszę, że mogłem ich wszystkich poznać i bardzo dziękuję im za ciepłe przyjęcie.

 

- Dziękujemy Panu bardzo za udzielenie wywiadu.

- Ja również bardzo dziękuję.

Wywiad przeprowadzili: Mateusz Kukuczka z klasy 5a,       Kinga Zawada z klasy 5b oraz Julia Fiedor z klasy 4a.

 

Wywiad

uczniów kl. VI z panem Pawłem Kohutem,

który odbywał  praktyki u pedagoga szkolnego – pani Alicji Kaczmarzyk

 

Wywiad przeprowadzono w dniu 2 października 2013r.

- Jak się Pan nazywa?
- Paweł Kohut.

- Skąd Pan jest?
- Z Koniakowa.

- Na jakiej uczelni Pan studiuje?
-
Na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

- Na którym roku studiów Pan studiuje?
- Na drugim roku.
- Czy podoba się Panu w naszej szkole?
- Bardzo.

- Co Pana skłoniło do tego aby mieć praktyki w tej szkole?

- Mieszkam w Koniakowie, blisko.

- Czy chciałby Pan pracować w tej szkole?
- Jeszcze nie jestem zdecydowany.

 

- Czy lubi Pn rozwiązywać problemy?
- No lubię.

 

- Czy podoba się Panu ten hałas na przerwach?
-  Tak średnio mi się podoba.

- Jaki jest Pana ulubiony zespół muzyczny?
- Metalika i  Jamall.

- Czy w wolnym czasie uprawia Pan jakiś sport?
- Biegam, pływam.

 

- Jakie są Pana zainteresowania?

- Sport, informatyka.

 

-  Czy czyta Pan książki?
- Tak.


- Jak Pan spędza wolny czas?
- Właśnie na czytaniu książek.


- Czy zamierza Pan się zaszczepić przeciwko grypie?
- Nie.


- Czy boi się Pan dentysty?
- Tak.

 

- Jaki jest Pana ulubiony kolor?
- Niebieski.


- Proszę wymienić swoje ulubione trzy marki samochodu
-Mercedes,  BMW,  Fiat.


- O której Pan przeważnie wstaje w weekend?
-  O! Jak nie muszę to o 11 a jak muszę to o 6.

 

- Czy ma Pan konto na Facebooku?
- Mam.


- Proszę podać dzień urodzin
- 4 czerwiec.

 

- Jaka marka telefonu jest Pana zdaniem najlepsza?
- Na dzień dzisiejszy HTC.

 

- Jakie jest Pana marzenie?
- Podróż dookoła świata.


- Ma Pan jakieś zwierzę?
- Mam papugę.


- Który zawód Pana zdaniem jest najlepszy?
- Prawnik.


- Jak często zmienia pan skarpetki?
- Ojej! każdy dzień.


- Ile razy w tygodniu Pan się goli?
- A to różnie.

 

- Jest Pan leworęczny czy praworęczny?
- Praworęczny.


- Co Pana zdaniem jest najlepsze na upalne dni?
 - Zimny napój.

 

- Co jest dla Pana najważniejsze w życiu?
- Bóg, a potem rodzina.

 

- Co chciałby Pan powiedzieć uczniom naszej szkoły?

- Żeby się  uczyli.


- Co chciałby Pan powiedzieć nauczycielom naszej szkoły?
- Żeby się nie poddawali w nauczaniu.Wywiad  przeprowadziły uczennice: Aleksandra Tonderska i Żaneta Skurzok.