W RAMACH WSPÓŁPRACY POLSKO-SŁOWACKIEJ

 Rok szkolny 2015/2016

Październikowe wspomnienie z wycieczki  szkolnej

ze Szkoły Podstawowej nr1 w Koniakowie

Nasza Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie już od kilku lat współpracuje ze Szkołą w Ćiernem. Przeżyliśmy już wspólnie wiele wspaniałych i ubogacających wydarzeń. W październiku otrzymaliśmy kolejne zaproszenie na Słowację. Na wycieczkę pojechali najlepsi uczniowie, którzy posiadali ważne dowody tożsamości. Towarzyszyli im opiekunowie: pani Alicja Kaczmarzyk, pani Zuzanna Kawulok, pani Barbara Zowada. Nikt nie przypuszczał, że dzień będzie bogaty w wiele niespodzianek i przygód. Na „dzień dobry” przywitała nas niepewna pogoda. Wcześnie rano padał deszcz, więc wszyscy podróżnicy byli ciepło ubrani i zaopatrzeni w parasole. Na szczęście nie brakowało też dobrego humoru. Wyruszyliśmy  w kierunku Zwardonia o godzinie 8.00. Autobus zatrzymał się po 15 minutach jazdy a kierowca poszedł sprawdzić drobny szczegół w kołach. Wtedy jasne stało się, że tym autobusem nie pojedziemy dalej. Nasze miny trochę „zrzedły” ale tylko do momentu, kiedy okazało się, że pojawi się inny autobus. W oczekiwaniu na kolejny transport nie traciliśmy pogody ducha śpiewając wszystkie możliwe piosenki, powtarzając słowa: ”ważne są dni, których jeszcze nie znamy”. Przyjechał nowy, „vip-owski” autobus i ruszyliśmy do Ćiernego, gdzie czekała  na nas nauczycielka ze Słowackiej Szkoły- pani Anna. Serdecznie nas powitała i zaprosiła na przygotowany obiad. Od tego momentu zaczęła się praktyczna lekcja języka słowackiego.

Nasze spóźnienie sprawiło, że został zmieniony cały plan dnia, ale nie ominęła nas żadna zaplanowana atrakcja. Po obiedzie pojechaliśmy zwiedzać Krajoznawcze Muzeum w Krasnom nad Kysucou. Pierwsza wystawa dotyczyła przyrody. Przedstawiała florę i faunę północno-zachodniej Słowacji. Główną atrakcją była replika samicy mamuta w rzeczywistych rozmiarach. Pomysł by zaprezentować tego prehistorycznego zwierzaka był związany z tym, że w okolicy znaleziono skamieniały ząb mamuta.

Druga wystawa przedstawiał życie i działalność Milana Stefanika, narodowego bohatera Słowacji. Poznaliśmy historię niezwykle utalentowanej osoby. Był on astronomem, wybitnym żołnierzem i politykiem. Znany był bardziej poza granicami kraju i tam wiele zdziałał na rzecz Czechosłowacji.

Trzecia wystawa w tym Muzeum obrazowała życie kisuckich górali. Dowiedzieliśmy się, że właśnie  tam też działał Janosik. Ta ekspozycja prezentowała dzieła historyczne, archeologiczne i etnograficzne. Oglądając narzędzia pracy mogliśmy rozpoznać najstarsze zawody, takie jak: kowal, bednarz, kuśnierz, krawiec. Nie brakowało też symboli religijnych, gdyż wiara odgrywała ważną rolę w życiu słowackich górali.

Kolejnym punktem do zwiedzania był skansen w którym znajdowało się Muzeum Wsi Kisuckiej oraz Leśna, Zabytkowa Kolejka Wąskotorowa. Przybyliśmy do miejscowości Vychylovka i wraz z panią Przewodnik oglądaliśmy  budynki gospodarcze, domy mieszkalne, budynki techniczne oraz sakralne przeniesione na teren skansenu z kilku Kisuckich miejscowości i wiosek. Najstarszy dom pochodził  z 1806 roku z Oszczadnicy. Wszystko znajdowało się w otoczeniu rozległej i przepięknej przyrody.

 W końcu przyszła okazja skorzystać z wąskotorowej kolejki. Na swojej trasie pokonuje ona stromy stok i różnicę wzniesień 217 metrów przy pomocy zwrotnic. Wielu z nas pierwszy raz w życiu jechało taką kolejką, więc towarzyszyły nam wielkie emocje, zwłaszcza wtedy gdy kolejka ciągnęła nas nad niebezpieczna przepaścią.

Cali i szczęśliwi wyruszyliśmy do ostatniego punktu programu. Pani Anna zaprowadziła nas do miejscowości Stara Bystrica. Rekonstrukcja głównego placu stała się motorem realizacji oryginalnego pomysłu aby zbudować tu niezwykły zegar- Orloj. Powstał więc budynek, którego dach jest największą drewnianą rzeźbą na Słowacji. Przedstawia on Matkę Bożą Bolesną – patronkę tego kraju. Na fasadzie budynku znajdują się rzeźby z brązu przedstawiające ważne postacie historyczne. Centrum ściany stanowi astronomiczny zegar, który pokazuje prawdziwy czas słoneczny a także aktualne położenie księżyca na niebie, zaznaczone są także ważne święta słowackie i zwykłe dni. Dane astronomiczne są ustawione zgodnie z położeniem geograficznym Starej Bystricy, dlatego ten zegar tylko w tym miejscu wskazuje dokładny czas.

Nadszedł czas pożegnania. Pani Anna podziękowała za wspólnie spędzony czas i gratulowała pogody ducha. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał pamiątkę w postaci folderu, płytki CD oraz sympatycznego notesika do zapisywania wspomnień.  Z naszej strony okazaliśmy także wdzięczność za wspaniale przygotowany program dnia a zwłaszcza za szybką i skuteczną reorganizację wszystkich atrakcji.

 

 

 Rok szkolny 2014/2015

Słowackie plenery

 

       19 października 2013r. nauczyciele z SP nr 1 w Koniakowie wybrali się na wycieczkę po Parku Krajobrazowym Kysuce na Słowacji. Wycieczka ta odbyła się na zaproszenie dyrekcji i grona pedagogicznego ze szkoły w Ciernem na Słowacji w ramach przygranicznej współpracy naszych gmin

 i szkół.

        W okolicy Nowej Bystrzycy w przysiółku Vychylovka zwiedzaliśmy skansen w plenerze. Kamień węgielny tejże ekspozycji położono w 1974roku. Priorytetem było uratowanie najbardziej wartościowych obiektów architektury ludowej z miejscowości Riečnica i Harvelka, które zgodnie z założeniem miały zostać zatopione, w wyniku budowy zapory wodnej w miejscowości Nova Bystrica.  Wystawa etnograficzna stara się o rekonstrukcję krajobrazu i środowiska naturalnego, wraz z prezentacją architektury ludowej i stylu życia, oraz kultury ludu mieszkającego w regionie Kysuce w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku.

        Z tego miejsca odjeżdża też zabytkowa kolejka, z której skorzystaliśmy aby pokonać najwyżej położony punkt na trasie kolejki (939,1 m n.p.m.) Kysucko - Oravska wąskotorowa zwrotna kolejka leśna jest unikatem światowym i została uznana za zabytek kultury narodowej. Właśnie położenie zwrotne (bo tak się nazywa sposób pokonywania stromych zboczy), nadaje tej kolejce niepowtarzalny charakter. W przeszłości kolejka ta służyła do zwózki drewna oraz tworzyła trasę handlową łączącą Oravę i Kysuce.

       Następnym punktem wycieczki był przejazd do Starej Bystrzycy i podziwianie oraz wysłuchanie bicia zagara słonecznego „Orloj”.

Centrum orloja stanowi zegar astronomiczny, pierwszy i jedyny na Słowacji. Bez zegara - orloj nie mógłby być orlojem. Jest to skomplikowany mechanizm astronomiczny i zegarowy.  Warto zaznaczyć, że dane astronomiczne są ustawione zgodnie z położeniem geograficznym Starej Bystrzycy, a więc nie są kopią żadnego innego orloja. Różnobarwność tarczy zegara związana jest z fazami dnia: kolor czarny - noc, czerwony – świt, bladoniebieski – dzień, czerwony – zmierzch. Wskazówka ze słońcem porusza się po tych polach, w zależności od aktualnego położenia słońca. Na tarczy zegara wyznaczono złote linie oznaczające równik, zwrotnik raka, zwrotnik koziorożca oraz tak zwany lokalny południk, czyli odcinek pokazujący moment, kiedy słońce znajduje się najwyżej nad Starą Bystrzycą. Orloj w Starej Bystrzycy pokazuje prawdziwy czas słoneczny, a oprócz tego, położenie księżyca na niebie, fazy księżyca i położenie słońca w znaku zodiaku. Na zewnętrznej krawędzi znajduje się tzw. tarcza kalendarza, składająca się z 366 części. Każdego dnia przesuwa się o jedną do przodu. Ważne święta słowackie i inne znaczące dni, są oznaczone na tarczy kalendarza czerwoną gwiazdką. Na wieży Orloja umieszczono dwa dzwony. Jeden wybija godziny, drugi wygrywa melodię podczas promenady apostołów. Warto zobaczyć to unikatowe dzieło i posłuchać melodii „Orloja”.

    Mam nadzieję, że ta wycieczka zachęci nas do dalszego poznawania słowackich krajobrazów i zabytków.

                                                                                                       Iwona Ligocka

Zapraszamy do galerii...

W dniu 17 października 2008r w ramach w współpracy polsko-słowackiej Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie gościła młodzież i nauczycieli z pobliskiej gminy Cierne. W towarzystwie nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie zwiedzili najładniejsze zabytki naszej Trójwsi. Odwiedzili miedzy innymi Trójstyk i Ochodzitą. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie istebniańskiego gimnazjum. Nie zabrakło także akcentu regionalnego „Chata Kawuloka”, „Ośrodek Edukacji Ekologicznej”, „Muzeum Koronki”, „Galeria” pana Ruckiego obrazowo zareklamowała naszą gminę. Na zakończenie, Słowacy zostali zaproszeni na obiad, a dodatkową atrakcją był występ zespołu „Mały Koniaków”.